Czy wielkość krokieta ma znaczenie? A co z kształtem?

Coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na jakość czy skład karmy, jaką podajemy naszym pupilom, ale również na wielkość oraz kształt krokieta, potocznie nazywanego chrupkiem.
Jakie cechy może posiadać nasz krokiet?
Wielkość, kształt, receptura i tekstura to najpopularniejsze atrybuty. Jak dobierać te cechy do naszego pupila? Musimy zacząć od tego, że zarówno psy, jak i koty w obrębie gatunku mają różne kufy (pyski), czyli przednie części głowy. U psów wyróżniamy pysk:
- dolichocefaliczny - z wyraźnie wydłużoną kufą u ras takich jak np. charty,
- mezocefaliczna - z kufą średniej długości u ras takich jak cocker spaniel,
- brachycefaliczna - z krótka kufą u ras takich jak mops.
Długość kufy
Długość kufy wpływa dość znacząco na zgryz, a co za tym idzie - na pobór pokarmu. Dlatego właśnie obserwujemy w sklepach coraz więcej możliwości zakupu karmy dla określonej rasy psa. Krokiety wówczas produkowane są tak, aby ich wielkość i kształt były dopasowane do kształtu kufy, by ułatwić psu pobieranie pokarmu. Producenci karm wyszli również naprzeciw kotom i ich potrzebom, tworząc karmy przeznaczone dla danej rasy.
Przyjemność z jedzenia
Dużo uwagi przywiązujemy do smakowitości danej karmy, ale wiele jest również głosów mówiących o tym, że karma jest np. drobna (ma małe granulki) i dzięki temu jest chętniej spożywana. Dla przedstawicieli ras olbrzymich przygotowano specjalny krokiet o dużym kształcie, który ułatwia jedzenie i pobieranie karmy. W końcu posiadamy karmy o wielu kształtach, jednak najpopularniejsze są okrągłe chrupki, niekiedy wielokolorowe. Tekstura to jedna z cech naszego krokieta, która będzie odpowiadała za jego konsystencję. Na rynku pojawiła się również postać pelletu, czyli zbitego, mocno sprasowanego krokieta.
Warto zwrócić uwagę na wielkość, kształt, recepturę i teksturę, po to aby nasz pupil nie tylko jadł smacznie, ale również po to by jedzenie sprawiało mu przyjemność. Na szczęście producenci karm ułatwiają nam to zadanie :)

