Żywienie zwierząt po zabiegu sterylizacji/kastracji

O żywieniu po sterylizacji czy kastracji moglibyśmy napisać książkę – to bez wątpienia jeden z najczęściej poruszanych tematów w gabinetach weterynaryjnych. Czy powinniśmy stosować gotowe karmy przeznaczone dla zwierząt sterylizowanych/kastrowanych? Na to pytanie postaram się Wam odpowiedzieć, przytaczając jedną z historii z mojej praktyki weterynaryjnej.
Sterylizacja/kastracja a nadwaga
Biszkoptowego labradora znam już jakiś czas, jest jednym z moich pacjentów. Kilka lat temu suczka przeszła zabieg sterylizacji. Od tamtego czasu boryka się z nadwagą, co skrzętnie było tłumaczone przez właścicieli jako efekt sterylizacji. Czy sama sterylizacja/kastracja wpływa na nadwagę? Nie. Rzeczywiście, po takim zabiegu może wystąpić zaburzenie metabolizmu, które zwykle objawia się tyciem zwierzęcia. Jest to wynik zmian hormonalnych, jednak zjawisko nie dotyczy wszystkich zwierząt. Dlatego ważne jest odpowiednie żywienie adekwatne do aktualnych potrzeb.
Wina sterylizacji czy „dogadzania”?
Naszemu labradorowi i jego opiekunom zaproponowałam karmę bytową dostosowaną do potrzeb psów ras dużych po sterylizacji. Jak się pewnie domyślacie, w ciągu kilku miesięcy suczka schudła kilka kilogramów, a właściciele zauważyli, że jest bardziej radosna i chętna do zabawy. Po jakimś czasie przyznali się, że po zabiegu chcieli „dogodzić” suczce, więc zdecydowanie ją przekarmiali.
Karmienie z głową
Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta danej karmy, jeśli chodzi o podawaną ilość. Niekiedy właściciele decydują się na zakup karmy typu light lub zmniejszenie porcji dotychczasowej karmy. Najważniejsze jednak, aby pies czuł się dobrze i jadł smacznie. Zachęcam więc do rozmowy o żywieniu po zabiegu sterylizacji/kastracji z Waszym lekarzem weterynarii!

